2006-tól börtön járhat a kutya-macskahús kereskedelemért Koreában
A kaliforniai Oaklandben élő, koreai születésű Kyenan Kum 15 éve dolgozik azért, hogy szülőhazájában véget vessen a kutyák és macskák fogyasztásának. Az 57 éves festőnő karrierjét feladva egész életét arra tette fel, hogy megváltoztassa azt a szörnyű szokást, ami a társállatok kínzásához és megöléséhez vezet Korában.
|
Korea egyetlen és első állatmenhelye. Foto: KAPS | Kyenan Kum nemrég levelet kapott a dél-koreai mezőgazdasági minisztériumból, melyben közlik: szigorítani szándékoznak az 1991-es törvényt és betiltják az állatkínzást. Ha a törvényjavaslatot megszavazzák, 2006-ban léphet érvénybe.
A módosítás kb 2 millió kutyát és macskát érinthet évente, akiket a legváltozatosabb módokon kínoznak és ölnek meg - mindössze azért, mert a hagyományok szerint a megkínzott állatok húsa porhanyósabb, édesebb és a kínzás során olyan enzimek szabadulnak fel, melyek jó hatással vannak az emberi egészségre.
Kum állatszeretetét családjából hozta magával. Apja haladó gondolkodású gyógyfűárus volt, aki arra tanította családját, hogy viselje gondját a kóbor állatoknak. Lányait arra nevelte, hogy egyenlőek a férfiakkal, ami Koreában nagy merészség volt. Kum nem akart nőrokonai sorsára jutni, akik teljes tudatlanságban, tanulatlanul, a férfiak által elnyomva és bántalmazva éltek.
|
Kutyapiac Dél-Koreában. Foto: KAPS
| Megszökött hát az első alkalommal, ahogy lehetősége nyílt rá és Amerikában talált új otthonra. Sokat köszönhetett nővérének, aki elkötelezett állatvédő aktivista maradt hazájában. Kum nemsokára nővérével együtt megalakította a Koreai Állatvédő Szervezetet, majd a Koreai Állatokért Nemzetközi Segélyszervezetet, melynek kb 6000 tagja van világszerte. Gyakran ingázik a két ország között és segítségével felépült Dél-Korea első állatmenhelye a megkínzott és elhagyott kutyák és macskák számára.
Kum szerint sokminden változott Koreában, amióta eljött. A nők sorsa nem sokat javult (bár már lehetnek orvosok vagy ügyvédek, otthon ugyanolyan cselédek, mint 30 évvel ezelőtt), de az állatokkal kapcsolatban lassan változik a hozzáállás. A macskákat már nem nagyon tartják "gonosz, rágcsálószerű állatnak" és egyre több koreai tartja őket házikedvencként. Ennek ellenére a macskahús-piac virágzik, és továbbra is kaphatók az ízületi gyulladásra ajánlott macskakészítmények. A kutyák sorsa sem sokkal jobb: Dél-Koreában kb. 5000 vendéglőben árulnak kutyalevest.
|
Korea egyetlen és első állatmenhelye. Foto: KAPS | A kormány 1988-ban, a szöuli olimpia után hozott állatvédelmi célú rendeleteket, bár ezek csak papíron léteztek. 1991-ben született meg az első állatvédelmi törvény, melynek kidolgozásában Kum is részt vett, azonban ez sem biztosított visszatartó erőt az állatkínzóknak. Idén nyáron a művésznőt hivatalosan is felkérték egy módosító javaslat megfogalmazására. A tervezet 6 hónapos börtönnel sújtaná az állatkínzókat és a jelenlegi kb. 35 ezer forintnak megfelelő bírságot több, mint 300 ezerre emelné.
Kum azt mondja, ha a törvénymódosítást elfogadják - márpedig erre jó esély van 2005-ben - akkor visszatér a művészethez és hátralévő éveit az állatok és a természet megfestésének szenteli - hiszen őket szereti a legjobban a világon.
|