Kutya-világ 5 - A szükséges kellékek
Mielőtt a kiválasztott kiskutyát hazavinnénk, feltétlenül be kell szereznünk néhány kelléket az új családtag fogadására. Gondoskodnunk kell számára fekhelyről, nyakörvről és pórázról, néhány játékról, szájkosárról, tálakról és szőrápoló eszközökről. Vegyük sorra együtt, mit miért kell biztosítani számára!
Ha az ember eldönti, hogy kutyát vesz, már az előkészületek során rájön arra, hogy egy kutyával való együttlét alapos felkészültséget és rengeteg odafigyelést igényel - már ha igényes gazdák szeretnénk lenni. Már akkor szembesülünk ezzel, ha a szükséges kellékek listáját összeírjuk és elindulunk bevásárló körutunkra, nem kis kiadást hagyva magunk mögött. Mert ezek a dolgok sem túl olcsók! Célozgatás helyett azonban inkább vegyük sorra konkrétan, melyek ezek!
Medál
Ne lepődjünk meg, nem olyan medálról van szó, amilyet mi hordunk a nyakláncunkon. Ennek a medálnak, mely rézből vagy acélból, esetleg alumíniumból készül, nagyon komoly funkciója van. Sajnos számolni kell azzal, hogy bohókás négylábúnk egyszer véletlenül elkeveredik, elveszítjük. Ha a nyakörvére teszünk egy ilyen medált, belevésve a kutya nevét, saját telefonszámunkat, esetleg a kezelő állatorvosának a nevét, akkor nagy az esély arra, hogyha egy jó szándékú ember találja meg, értesíteni fog bennünket.
Fekvőhely
Fekvőhelyre nem csupán a lakásban tartott kutyának van szüksége, de az udvaron élőnek is. Sokan talán megelégednek annyival, hogy aludjon a földön. S bár a kutya azt is megszokná előbb-utóbb, mégis jó, ha van egy kis zug, ahová behúzódhat, amiről tudja, hogy az a saját helye a saját szagával. Lakásban tartott kutyának ideális lehet a babzsákból vagy szivacsból készült ágy, ami puha, megtartja az állat testének melegét, emellett könnyen mosható is. Ha kint él a kutyus az udvaron vagy rágós időszakát éli még kölyökkutyaként, akkor a műanyag kosár az ideális, ebben nehéz kárt tennie és az időjárás viszontagságait is jól tűri. Viszont ebbe se felejtsünk el bélést tenni, szintén szivacsból vagy babzsákból! Ezt ugyanúgy moshatjuk, tisztán tarthatjuk.
Póráz és nyakörv
A bőrből készült póráz és nyakörv a legjobb, legideálisabb. Egyrészt a sétáltatás elengedhetetlen kelléke, főleg, ha a kutyus még nem elég szófogadó és nem lehet anélkül sétáltatni, ráadásul vannak területek (és ez van túlsúlyban), ahol törvény írja elő, hogy nem is lehet ezek nélkül a kutyát magunkkal vinni. A nyakörv az azonosító medállal mindig legyen a kutyán.
Szájkosár
Szintén törvény szabályozza a szájkosár viseletét, főként tömegközlekedési eszközökön teszik kötelezővé. S ha még mi sem ismerjük eléggé a kutyánkat, mert tegyük fel felnőtt korában került hozzánk, ne kockáztassuk, hogy megharapjon valakit. S egy utolsó szempont sem elhanyagolandó, hogy viselésével megelőzhetjük, hogy kutyánk megegyen bármilyen hulladékot az utcán, ami veszélyes is lehet számára. Ez utóbbi esetben viszont talán jobb megnevelni őt, hiszen valljuk be őszintén, nem igazán szeretik kutyusaink, ha állandóan befogott szájjal kell közlekedniük.
Etetőtálak
Minden ebnek kell, hogy legyen saját etetőtálja. Ezt fontos tisztán tartani. Azt is vegyük figyelembe, hogy miből készült a tál. Kerámia vagy gumiszegélyes, rozsdamentes tál a legmegfelelőbb, mert ez nem csúszkál a földön evés közben. Gondoskodjunk mindig friss vízről, melyhez külön tálat biztosítsunk számára. Ha hosszú fülű kutyát választunk, olyan tálat szerencsés vennünk, aminek szűk a szája, így evés közben nem lóg bele a füle az ételbe, így sokkal higiénikusabb és megkíméljük magunkat az állandó fültisztogatástól.
Kutyaápoló felszerelés A kutyus szőrét is ápolnunk kell, főként ha hosszú szőrű vagy tömör, dús szőrzete van. Létezik szőrkefe, széles fogú fésű, valamint sűrű fogú fésű, s hogy melyikre van szükség, azt a kutyánk fajtája szabja meg. Erről egy állatkereskedésben biztosan tájékoztatnak bennünket.
Játékok Játékokat azért jó beszereznünk a kölyökkutyánknak, mert így részben megelőzhetjük, hogy a bútorainkat vagy a cipőinket rágja meg (az utóbbit ennek ellenére eleinte azért nem árt eldugni előle, hiszen nem válogatós), másrészt ezeket rágcsálva lehet edzeni az állkapocs izomzatát, és a fogkőlerakódás kialakulását is elkerülhetjük, de legalábbis csökkenthetjük. Ma már számtalan játék közül válogathatunk, melyek nagyobb hipermarketekben is megvásárolhatók.
Ezek tehát a legszükségesebb kellékek egy kutya tartásához, melyeket beszerezve elmondhatjuk, hogy valóban mindent megtettünk a kutyus érkezéséhez. A következő fejezetben a kiskutya első napjairól lesz szó új lakhelyén, otthonunkban. Látogass el a Kutya-világba akkor is!
|